Не е задължително в рамките на този бюджет да се свали бързо дефицитът

Предполагам, че Румен Радев говори за рязка консолидацията, бюджет с под 3% дефицит. Но това е трудно да се случи в рамките на годината. Дефицитът да се свие до 2% това би означавало драматично орязване със сигурност на капиталовата програма, което не препоръчвам, каза в интервю пред БНР Георги Вулджев от Експертен клуб за икономика и политика.

„Като говорим за разходите, да се внимава, защото в определени сфери има преразход и балон. Има някои аспекти на публичния сектор, които през последните години получиха свръхувеличение, през 2025 г. беше в МВР и в съдебната система. В съдебната система има преразход 2 пъти над нормата в сравнение с  ЕС. Там трябва да се съкращават разходи, не толкова в други сектори. Не в капиталовата програма, защото откъм инвестиции изоставаме в последните 5 години и там не трябва да има съкращение“, препоръча Вулджев.

Според него правителството има този лукс, че има пълно мнозинство и сигурен 4-годишен хоризонт на управление:

„Не е задължително в рамките на този бюджет да се свали толкова бързо дефицитът, но в рамките на целия управленски мандат е силно препоръчително и да бъде сведен до 0% от БВП.“

Вулджев посочи, че през последните дни се получават смесени сигнали от правителството за бюджет 2026. „Имаше първоначално някои изпускания на информация към медиите, след това премиер и министри ги опровергаваха. И още не съм сигурен, какво точно ще видим след няколко часа от проекта за бюджет за 2026 г. Надявам се, че бъде направено обещаното премахване на автоматизмите при чиновниците и МРЗ да не е обвързана със  СРЗ. Това са важни неща“, каза икономистът.

И коментира, че МРЗ е важен въпрос, защото с нея са свързани редица бюджетни разходи и се вдигат автоматично с осигуровки и заплати в публичния сектор, които се увеличават и „това е нещо, което води до допълнително ускоряване на ръста на дефицита“:

„И този механизъм на МРЗ обвързана с ръста на СРЗ, минимум да е поне 50% от средната, е много порочен и проинфлационен механизъм. Това трябва да се  елиминира. Какъв ще е алтернативния механизъм, предстои да се обсъжда. За борени месеци няма как да се постигне консенсус със синдикати и работодатели, но вероятно за следващата година ще има нов механизъм.“

Според Георги Вулджев трябва да предприемат по-ефективни мерки за борба със сивата икономика, което също ще помогне за намаляване на дефицита.

Той съобщи, че проучване показва, че в хотелиерството и ресторантьорството сивият сектор е около 70%. Също така препоръча да се вземат мерки за задържането на ниските заплати в частния сектор с вкарването на работна ръка от трети държави. /БНР