Американският президент Доналд Тръмп отново обвини европейски държави от НАТО, че не са помогнали на САЩ във войната с Иран, като го направи преди днешната визита на генералния секретар на алианса Марк Рюте във Вашингтон, предаде ДПА.
Тръмп отбеляза в Белия дом, че през годините САЩ са изразходвали огромни суми за отбраната на Европа, но основни съюзници не са застанали до Вашингтон, когато се е нуждаел от подкрепа в конфликта с Техеран.
Той спомена Великобритания, Германия и Италия, казвайки: „Когато ги помолихме да се присъединят, те не бяха до нас“. Държавният глава на САЩ не навлезе в подробности относно поисканата помощ, уточнява ДПА.
Тръмп изтъкна, че САЩ „са харчили стотици милиони долара на година“, за да защитят Европа от Русия, и заяви, че в бъдеще може да няма такова желание да помага на съюзниците, ако те не оказват „поне малко подкрепа“.
Официални американски представители периодично критикуват съюзниците в НАТО за „недостатъчна подкрепа“ във войната на САЩ с Иран, акцентира ДПА.
Очаква се Рюте да остане във Вашингтон от днес до четвъртък. В неговата програма е залегнала среща с Тръмп в Белия дом.
Американският президент се очаква на срещата на върха на НАТО в турската столица Анкара на 7 и 8 юли. /БТА