„Възраждане“ поиска връщането на златния резерв в България

Парламентарната група на „Възраждане“ призова Българската народна банка да предприеме незабавни действия за връщането на българския златен резерв от Великобритания в страната. Според партията към момента около 62% от българския златен резерв се съхраняват в трезорите на Bank of England в Лондон.

В декларация, представена от народния представител Димо Дренчев, се посочва, че нарастващата геополитическа нестабилност поставя под въпрос сигурността на активите, съхранявани извън националните граници.

„Ако вземем под внимание рисковете от несигурност и конфликти, сигурността на капитала е много по-важна от някакви ефимерни доходности. Ако се излага на сериозен риск главницата или възможността да я използваш точно тогава, когато тя ти е нужна, а ръководството на БНБ систематично се проваля и не заслужава доверието на обществото. Те валидираха отличните кредитни оценки дни преди фалита на една от най-големите банки в страната – КТБ. Те взеха само палиативни мерки срещу прекомерното жилищно кредитиране. И не само не ограничиха, но и способстваха надуването на огромен кредитен балон в имотния сектор, чието спихване предстои съвсем скоро да видим, особено след новите идеи за данъчни промени на управляващите. Но най-вече те извършиха едно предателство, като ни набутаха насила в еврозоната без анализ, без въобще да сме готови, на база на явно фалшиви данни.

Днес всички ние виждаме и усещаме с джобовете си колко много лъжи изговориха те. Ако не се вземат мерки да си приберем българското злато и се окаже, че от „Възраждане“ отново сме били прави в предупрежденията си и ние го загубим, ръководството на БНБ ще извърши най-голямата си грешка, равняваща се на ново национално предателство“, обяви депутатът Димо Дренчев. /БНР