От левове към евро: Как ще се превалутират цените на здравните услуги?

Здравната система се готви за въвеждане на еврото. Подобно на магазините и болници лични лекари, лаборатории и аптеки трябва да показват цените на услугите и лекарствата в лева и в евро. От Здравната каса изчислиха, че потребителската такса от 2,90 лева за посещение при личния лекар след превалутирането е равна на 1,48 евро.

В столичната болница „Света Екатерина“ препрограмират касовите апарати, за да показват цените в лева и евро.

Георги Найденов, заместник-директор на УМБАЛ „Света Екатерина“: „Вече е ясно как ще бъде пренастроен самият софтуер, който и попълва ИЗ-тата на пациента и там, където има цени, естествено да са в двете вариации – лев и евро“.

Болниците трябва да добавят към ценоразписа на услугите и стойността им в евро. А превалутирането ще се извършва по фиксирания от БНБ курс.

Георги Найденов, заместник-директор на УМБАЛ „Света Екатерина“: „Просто сме задължени по Закона за приемане на еврото пациентите да са информирани колко това би струвало в евро или колко в лева. Няма да им променим цената, която са плащали до 31 декември 2025 г. Те ще плащат същото, но вече съответно по курса, който е всеизвестен какъв е“.

Потребителската такса за престой в болница от 1 лев например е равна на 51 евроцента.

Георги Найденов, заместник-директор на УМБАЛ „Света Екатерина“: „Ще бъде един път затруднение за пациентите да плащат и да ровят с тези стотинки. И втори път ще бъде затруднение за нашата регистратура, тъй като ще трябва ние да си направим каса като на супермаркетите и да сме готови да връщаме от 1 евро“.

Аптеките също подготвят софтуерите си за издаване на касови бележки със стойността на покупката в лева и в евро.

магистър-фармацевт Стефан Минков, управител на аптека: „Има законови регулации, които ограничават цените до пределни и до максимални. Пределни за тези по лекарско предписание, максимални за тези без лекарско предписание. И там не може да има никаква спекула. Независимо как се виждат цените в евро или в лева“.

Цените ще се изчисляват от софтуер по фиксирания от БНБ курс. На опаковките на лекарствата стойността им ще бъде посочена и в двете валути.

магистър-фармацевт Стефан Минков, управител на аптека: „По Каса лекарствата на касовата бележка се отразява цялата цена и отдолу има разбиване на плащането – има каква част поема НЗОК и каква част е за сметка на пациента. Тези неща ще бъдат видими в лева и в евро“.

Когато има намалени лекарства, потребителите ще виждат редовната и по-ниската цена в лева и в евро. От Здравната каса не намериха експерт, който да отговори на въпросите ни за въвеждане на еврото, а от Министерството на здравеопазването, вместо конкретни отговори, ни изпратиха цитати от Закона за въвеждане на еврото. /БНТ