ЕП отхвърли вота на недоверие срещу Фон дер Лайен

Предложението за вот на недоверие срещу председателя на Европейската комисията Урсула фон дер Лайен беше отхвърлено, предава Euroactiv.

При гласуването днес, 10 юли, от общо 553 евродепутати, 175 евродепутати гласуваха „за“, 360 евродепутати гласуваха „против“, а 18 се въздържаха, което  означава, че то е паднало доста под необходимия праг от две трети от гласоподавателите за да бъде приет.

Вотът на недоверие беше внесен от евродепутата Георге Пиперя (ЕКР, Румъния), който обвинява Фон дер Лайен в непрозрачност след скандала „Pfizergate“.

Текстът критикува управлението на средствата за възстановяване от председателят на , решението ѝ да заобиколи евродепутатите по новата програма за отбранителни заеми SAFE на ЕС и участието ѝ в скандала Pfizergate.

В дебат в понеделник обаче фокусът се измести от лидерството на Фон дер Лайен в Комисията и се насочи повече към ролята, която нейното политическо семейство, Европейската народна партия, играе в Парламента под ръководството на Манфред Вебер.

Центристки групи атакуваха Вебер за отклонение надясно и отваряне на сътрудничество с части от крайната десница.

Преди гласуването социалистите, либералната група „Обнови Европа“ и Зелените заявиха, че ще гласуват твърдо против предложението, главно защото това е инициатива, идваща от крайната десница. Фон дер Лайен получи и подкрепата на своята група на ЕНП, която отхвърли текста.

Самата Фон дер Лайен не присъства на гласуването, тъй като в момента е в Рим, където участва в конференция за възстановяване на Украйна.

Наблюдателите следят дали Комисията на фон дер Лайен ще получи по-голяма или по-малка подкрепа, отколкото когато евродепутатите я избраха през ноември 2024 г.

„Бих препоръчал на председателя на Комисията да не мисли, че тези числа са утешителни, защото много хора не гласуват за това, защото това е крайнодесен вот на недоверие“, предупреди Бас Айкхаут, съпредседателят на групата на Зелените, който гласува против предложението.

Предложението разцепи групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР), противопоставяйки полските членове на „Право и справедливост“ срещу италианците от партията на Джорджия Мелони.