Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер?
Комари, бълхи, кърлежи, пчели, оси и стършели – това са най-често срещаните насекоми у нас, чието ухапване създава от лек дискомфорт до непосредствена заплаха за здравето ни, а дори може да доведе и до животозастрашаващо състояние. За рисковете, пред които сме изправени след ужилване, разказва парамедикът Петър Илиев от „Академия Първа Помощ“.
„Имаме ли сериозна алергична реакция, винаги търсим медицинска помощ, защото тя категорично може да бъде живото застрашаваща. Най-големият ни проблем са стършелите. От стършелите най-лесно се отключва така наречената анафилаксия – живото застрашаваща алергична реакция.“
Към темата за жилещите насекоми и опасността, която крият стършелите, използваме срещата с парамедика, за да разберем кое е най-важното действие при оказване на първа помощ, което трябва да запомним като основна информация за спешна и адекватна реакция при критични ситуации.
„Много хора имат грешна представа, грешно разбиране за „глътнатия език“, което води след себе си грешни действия. Когато човек е припаднал по някаква причина, дали ще е инцидент, каквото и да е, човек е в безсъзнание. Езикът е едно мускулче, което се отпуска назад, свлича се и запушва входа на дихателните пътища. Това представлява „глътнатия език“, няма нищо погълнато. Начинът да се справим с това нещо обаче е не да манипулираме езика, по какъвто и да било начин, а всъщност да отведем главата назад. Техниката се нарича „отвеждане на главата и повдигане на брадичката.“ /БНР