Трети вот на недоверие, прекратяването на пълномощията като депутат на Кирил Петков от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), промени в Кодекса за застраховането са сред точките в седмичната проектопрограма на парламента.
В първата сряда от месеца парламентарните групи направиха предложения за законопроектите и проектите за решения, предложения за изслушвания, които се включват без гласуване в дневния ред на редовното пленарно заседание.
Така за днес от групата на „Морал, единство ,чест“ предлагат НС да разгледа проект на решение за задължаване на Министерския съвет да изготви и предложи за гласуване в парламента проект за инвестиционен разход за придобиване на „Електроразпределение Юг“ ЕАД, „Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД и „Електроразпределение Север“ АД, както и съпътстващата инфраструктура, необходима за функционирането им, от българската държава и да започне преговори със собствениците на дружествата с тази цел .
В проекта за дневен ред е и темата за национален референдум за защита на българския лев.
Парламентарна група на ГЕРБ – СДС предвижда парламентът да обсъди на второ гласуване Законопроект за ратифициране на писмата за изменение на Анекса към Споразумението между България и Върховното главнокомандване на Обединените въоръжени сили в Европа и Щаба на Върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията за допълнение на Парижкия протокол.
От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ предлагат проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор от 27 февруари 2025 г. за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Ивайло Чорбов от „Възраждане“.
ПГ „Възраждане“ предлага първо гласуване на изменения в Закона за българското гражданство.
ПГ „ДПС–Ново начало“ са предложили проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор от 27 февруари 2025 г. за сваляне имунитета и задържане на Славчо Крумов от „Възраждане“.
Точка първа за четвъртък, според проекта на програма, е прекратяване пълномощията на Кирил Петков от ПП-ДБ. В понеделник Петков депозира оставката си като депутат в деловодството на парламента.
Като втора точка са записани дебатите по третия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, внесен миналия петък по инициатива на „Възраждане“ и подкрепено с подписите на „Величие“ и МЕЧ.
Вотът е за „провала на правителството по отношение на фискалната политика и еврозоната“. Кабинетът, подкрепян от настоящата управляваща коалиция, задълбочава фискалните дисбаланси и не предприема необходими спешни мерки за възстановяване на устойчивостта на публичните финанси на България, посочиха в мотивите си от „Възраждане“.
Според правилника за работа на НС разискванията по проекта за решение за вот на недоверие започват не по-рано от три дни и не по-късно от седем дни от постъпването на предложението. Гласуването е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията.
Предложението за вот на недоверие е прието, когато за него са гласували повече от половината от всички народни представители, предвижда Конституцията.
Борбата на българския народ за запазване на неговата финансова независимост вече е достояние на всички европейски държави, обоснова темата на вота по време на протеста миналата събота лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
„Продължаваме промяната – Демократична България“ няма да подкрепят вота на недоверие, поискан от „Възраждане“, защото включва и приемането на България в еврозоната, обяви в понеделник в Шумен съпредседателят на парламентарната група ПП-ДБ Николай Денков.
Припомняме ви, че първият и вторият вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков бяха неуспешни.
В първия петък от месеца, според правилника за работа на НС, се провежда и блиц контрол, в който участват премиерът и вицепремиерите. Включен е и редовният петъчен парламентарен контрол. /Novini.bg