Парламентът не прие да включи в програмата си правилата за дейността на номинационната комисия, свързана с избора на антикорупционната комисия

Мнозинството отхвърли предложението на Асен Василев от „Продължаваме промяната – демократична България“ в седмичната програма на парламента да влезе проект на решение за приемане на правила за дейността на номинационната комисия и провеждане на процедура по номиниране, разглеждане на кандидатури и избор на членове на комисията за противодействие на корупцията.

При предложение за прегласуване Василев обясни, че данните, които с месец закъснение Министерството на финансите е публикувало, показват голям дефицит в края на май – 2,6 млрд. лева. Няма никакъв шанс този бюджет да бъде изпълнен, ако не се получат средствата по плана за възстановяване, а това не може да стане, ако не се приемат правилата за избор на ръководство на антикорупционната комисия, изтъкна той. Не знам „ДПС – Ново начало“ пазят или не Антон Славчев, начело на комисията, и каква е причината управляващите да саботират бюджета си, но няма как г-н Славчев да струва 10 млрд лв. на българския народ, заяви Асен Василев.

В първата сряда от месеца парламентарните групи правят предложения за законопроектите и проектите за решения, предложения за изслушвания, които се включват без гласуване в дневния ред на редовното пленарно заседание.

Така за днес от групата на „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) предлагат Народното събрание да разгледа проект на решение за задължаване на Министерския съвет да изготви и предложи за гласуване в парламента проект за инвестиционен разход за придобиване на „Електроразпределение Юг“ ЕАД, „Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД и „Електроразпределение Север“ АД, както и съпътстващата инфраструктура, необходима за функционирането им, от българската държава и да започне преговори със собствениците на дружествата с тази цел .

В проекта за дневен ред е и предложението на „Величие“ за обсъждане на решение за произвеждане на национален референдум за защита на българския лев.

Парламентарна група на ГЕРБ – СДС предвижда парламентът да обсъди на второ гласуване Законопроект за ратифициране на писмата за изменение на Анекса към Споразумението между България и Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили в Европа и Щаба на Върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията за допълнение на Парижкия протокол.

От „Продължаваме Промяната – Демократична България“ предлагат проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор от 27 февруари 2025 г. за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Ивайло Чорбов от „Възраждане“.

ПГ „Възраждане“ предлага първо гласуване на изменения в Закона за българското гражданство.

ПГ „ДПС – Ново начало“ са предложили проект на решение по искането на изпълняващия функциите главен прокурор от 27 февруари т.г. за сваляне на имунитета и задържане на Славчо Крумов от „Възраждане“.

Точка първа за четвъртък, според проекта на програма, е прекратяване пълномощията на Кирил Петков от ПП-ДБ. В понеделник Петков депозира оставката си като депутат в деловодството на парламента.

Като втора точка са записани дебатите по третия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, внесен миналия петък по инициатива на „Възраждане“ и подкрепено с подписите на „Величие“ и МЕЧ.

Вотът е за „провала на правителството по отношение на фискалната политика и еврозоната“. /БТА