Парламентът откри процедура за избор на управител и подуправител на Националния осигурителен институт

Парламентът прие процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) и процедурата за избор от Народното събрание. „За“ гласуваха 117 народни представители, 56 бяха „против“ и 10 се въздържаха.

Правилата подкрепиха от ГЕРБ-СДС,  „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“-ДПС и „Има такъв народ“ и един депутат, нечленуващ в парламентарна група. От „Продължаваме промяната-Демократична България“ гласуваха „против“ и „въздържал се“. Против правилата гласуваха и от „Възраждане“, „Морал, единство, чест“ и „Величие“.

Процедурата се открива във връзка с необходимостта от избор на нови управител и подуправител на НОИ с оглед изтеклите мандати съответно на Ивайло Иванов на 19 септември 2021 г. и на Весела Караиванова на 21 юли 2024 г.

Предвижда се предложения за управител и подуправител на НОИ да се правят от народни представители в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила от Народното събрание. Към предложението се прилагат и редица документи, сред които писмено съгласие от кандидата, автобиография и копие от дипломата за завършено висше образование.

Отхвърлени бяха предложението на Георги Хрисимиров („Възраждане“) в правилата да се уточни, че кандидатите трябва да имат завършено висше образование в точно определени направления, а именно – икономика, право, публична администрация и управление и социални дейности, както и да се включи изискване да имат минимум пет години професионален опит в системата на НОИ и минимум пет години на управленска длъжност.

Предложените правила са крайно недостатъчни и дават възможност за широк избор от кандидати, аргументира се Хрисимиров. Човек със спортно образование технически може да стане управител на НОИ, коментира той. Хрисимиров обясни, че предложенията му за уточнение в изискванията за образование и стаж целят да „няма някакви парашутисти, които са партийно угодни, да застанат начело на НОИ, а да бъде човек, запознат със системата и да има управленски опит“.

Георги Хрисимиров коментира, че тези процедурни правила са гласувани на 12 февруари в Комисията по труда и социалната политика на Народното събрание и тогава „ДПС-Ново начало“ са гласували „против“. Четири месеца минаха от това заседание, а трябваше в спешен порядък да изберем новите назначения в НОИ, посочи той и допусна, че в управляващото мнозинство няма съгласие кой да заеме тези постове.

Колегата му Димо Дренчев („Възраждане“) предположи, че накрая ще има състезание с един кон. Според него следващият управител на НОИ трябва да бъде смел човек, за да може да направи реформи.

Хасан Адемов („Демокрация, права и свободи“) коментира, че реформи правят Министерският съвет и Народното събрание. Като изискване към бъдещия управител той посочи – да има познания, да има опит в социалното осигуряване, което, по думите му, е най-важното нещо.  /БТА