Вдъхновяващи морски разходки, прясна риба, златисти плажове, скални феномени и богата културна програма. Ако това ви звучи като прекрасно преживяване, ще ви хареса красивия град Приморско по Южното Черноморие. Там ще ви посрещнат с „добре дошли“, ще ви разходят из красиви заливи и морски пещери, ще ви приготвят рибена чорба и вкусен пресен сафрид и ще ви покажат, че морето се отразява винаги в усмивките на хората.
Тихомир Трифонов, който от 13 години посреща своите гости в малък уютен ресторант край морето, споделя:
Туристът в Приморско търси добрата храна, иска доброто обслужване, доброто спане. Имаме невероятно разлечение – разходка със лодка. Много е предпочитано. Приветствам всички хора, които желаят, да посетят Приморско. Морето е магнит. Всеки иска да бъде на море
Местните рибари влизат в морето към 5 ч. в 6:30 вече се връщат да продадат рибата. В началото на сезона количествата сафрид са повече – от 500 кг, до 1 тон на улов. С течение на времето намалява.
„Хващаме сафрид, чернокоп по някой лефер“.
Очакваме всеки момент, с повишаването на температурите след някоя друга година, да започнат октоподи, калмари, екзотични риби“
Цената на сафрида на пристанището е около 4-6 € за килограм. Чернокопът е 12 евро, а леферът – 25.
Емблемата на града Здравко Василев, известен с победата си в риалити шоу, вече 25 години разработва морски маршрути сред красивите заливи на Приморско. Само срещу €15 на човек до края на юни 7 лодки плават всеки ден по различни морски дестинации. Предлагат се разходка в Южния залив или така наречена „Дяволски залив“, гледка на залез, сутрешна разходка сред делфини и др.
Антоанета Игнатова – управител на един от най-големите хотелски комплекси в морския град, е на мнение, че сезонът започва силно.
„Смятам, че грижата, която полагаме всички хотелиери, всички хора, които са на морето, е референция към нашите гости, към нашите туристи, че те са добре дошли, че ние ги искаме, че се ще се радваме да бъдат с нас тази година и да предпочетат българското Черноморие“.
Приморско се превърна в голям хит през последните години заради усилията града да изглежда чист, приветлив и гостоприемен.
Българското море разкрива магията си на тези, които са отворили очите и сърцата си за него. /БНР